czwartek, 6 lutego 2020

iRobot Roomba 604 - test

Świat idzie do przodu, wprowadza coraz więcej udogodnień w najróżniejszych dziedzinach życia, w tym także dla zaradnych pań domu, które nie chcą poświęcać i tak już niewielkiego czasu wolnego, na ciągłe sprzątanie. Już nie musimy zmywać naczyń ręcznie, zamiatać miotłą, czy też odkurzaczem. Z pomocą przychodzi nam technologia. Jednym ze współczesnych wynalazków jest robot sprzątający, który zadba o nasze podłogi, żeby zawsze były czyste, bez naszego bezpośredniego udziału. Od lat marzy mi się taki pomocnik w domu, dlatego z wielką chęcią zgodziłam się przetestować dla was i dla siebie samej Irobota Roombę model 604 i sprawdzić, czy to taki hit, jaki mi się zawsze wydawało. iRobot Roomba 604 - test 

iRobot Roomba 606 jest to jeden z najprostszych modeli, jakie znajdziemy na rynku robotów sprzątających tej firmy. Co potrafi taki robot? Komu sprawdzi się taki model? Na te pytania postaram się wam odpowiedzieć w poniższym tekście.Funkcje iRobota Roomba 604

Czujnik kurzu

W modelu tym znajdziemy czujnik kurzu, dzięki któremu robot sprzątający, będzie jeździł po kilka razy w te miejsca, w których wykrył brud. Model ten posiada szczotkę boczną, która wymiata kurz i brud z trudno dostępnych miejsc takich jak rogi, meble. Wadą jest to, że szczotkę ma tylko jedną, dlatego gdy będzie źle ustawiony, to nie wymiecie tego kurzu. Jednak podczas moich obserwacji zauważyłam, że zazwyczaj ustawia się odpowiednią stroną, czyli tą ze szczotką. 


Czujnik antykolizyjny

Dzięki temu czujnikowi robot nie rozbija się o meble, tylko delikatnie się od nich odbija. 

Czujnik uskoku podłoża

Jest to czujnik niezbędny, gdy mieszkamy w domu piętrowym, lub gdy powierzchnia na której robot sprzątający ma sprzątać, ma kilka poziomów. Dzięki temu czujnikowi mamy  pewność, że robot nie spadnie.

Jeżeli chcecie zobaczyć jak te czujniki sprawują się w praktyce, to zapraszam do obejrzenia filmu, na którym prezentuję wam wszystkie zalety oraz wady tego modelu.
Czujnik przeszkód

Teoretycznie robot posiada czujnik przeszkód, ale w praktyce różnie się to sprawdza. Niestety nie możemy zostawiać na podłodze takich rzeczy jak kable, czy też małe rzeczy takie jak zabawki, ponieważ zostaną wciągnięte. Nie jest to wielki problem, wystarczy tylko pamiętać o uprzątnięciu podłogi z takich rzeczy.Czas pracy

iRobot Roomba model 604 może jednorazowo pracować przez 60 minut, po tym czasie teoretycznie powinien wrócić do swojej bazy. Nie zawsze tak się dzieje, czasami wraca, czasami tam gdzie się rozładuje tam staje. 

Natomiast czas ładowania to 180 minut. Ten  model nie ma funkcji, że sam się naładuje i powróci do sprzątania, dlatego jeżeli ma do posprzątania większą powierzchnię, sami będziemy musieli go ponownie włączyć. W moim przypadku robot porządnie wysprzątał obszar około 30 metrów kwadratowych w godzinę (niektóre pomieszczenia miałam pozamykane).Czyszczenie

Po skończonej pracy, należy go wyczyścić, czyli opróżnić pojemnik. Jest to bardzo proste. Na filmiku, pokazuję jak się to robi. Co kilka dni należy przeczyścić szczotki, wymyć kółka.


Czego nie posiada iRobot Roomba 604

Model ten nie posiada tak zwanej wirtualnej ściany, czyli pojedzie wszędzie gdzie będzie mógł wjechać. 
Nie można sterować nim przez wi-fi, ani zaprogramować. Jest to spory minus dla osób zapracowanych, które kochają nowinki technologiczne i które chciałyby, żeby robot zaczynał swoje sprzątanie o konkretnej godzinie. Ten model nie sprawdzi się również u osób, które wolą raz zaprogramować i nie myśleć o tym, że powinny włączyć robota. Jak widzicie jest to naprawdę prosty model, który ma tylko podstawowe i niezbędne funkcje jakie powinny się znaleźć w takim robocie sprzątającym, natomiast przekłada się to na jego cenę. iRobot Roomba model 604 kosztuje tylko około 800zł. Jeżeli chcecie mieć pomocnika, który odciąży was w sprzątaniu podłóg, ale nie chcecie wydawać zbyt wielu pieniędzy na dodatkowe nowinki technologiczne, taki prosty model jest akurat dla was.
Jak każdy sprzęt ma wady, ale naprawdę czyste podłogi to jego wielka zaleta, natomiast zapracowana pani domu w tym czasie może sprawić sobie przyjemność i napić się kawy lub zająć się innymi sprawami. Bardzo byłam ciekawa, czy iRobot Roomba to takie fantastyczne urządzenie jak mi się wydawało i muszę przyznać, że marzę o tej chwili, gdy będę miała na stałe takiego pomocnika w domu.
*Post sponsorowany
TOP