niedziela, 12 maja 2019

Wiosenne nalewki na wzmocnienie organizmu

Natura daje nam bardzo wiele dobroci między innymi w postaci ziół, które właśnie w tym momencie wiosennym budzą się do życia. Można je wykorzystywać na wiele sposobów. Można suszyć, robić z nich kosmetyki, a nawet syropy o czym pisałyśmy w poprzednich postach. Dziś przedstawimy Wam propozycję Wiosennych nalewek na wzmocnienie organizmu.


Wiosenne nalewki na wzmocnienie organizmu


NALEWKA BRZOZOWA 

Dodaje man energii po zimie, oczyszcza przewody moczowe ze złogów oraz usuwa z organizmu toksyny, co jest niesamowicie ważne dla osób które cierpią na kamicę pęcherzową.

Składniki:
1 szkl. soku z pnia brzozy
1 szkl. spirytusu nalewkowego
Łączę to zachowując proporcje 1:1. Nalewka od razu jest gotowa. Należy ją pić 3-4 razy dziennie po 40-50 kropli rozcieńczonych w szklance wody.


NALEWKA Z KWIATÓW MNISZKA

Sprawdza się w przypadku zaparć i złej przemiany materii. Bardzo pomaga również w chorobach naczyń krwionośnych, jak również łagodzi żylaki nóg. Działa również lekko odwadniającą dlatego może być stosowana na nadciśnienie tętnicze, choroby nerek i pęcherza.

Składniki:
40 kwiatów mniszka lekarskiego bez szypułek
1 litr wódki
Kwiaty pozbawione robaczków wkładam do słoja i zalewam wódką. Zamykam szczelnie i odstawiam na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie filtruję nalewkę przez gazę, wyciskając również z kwiatów. Płyn zostawiam jeszcze na tydzień w słoiku aby się nalewka ustała i po tym czasie przelewam do butelki. Pije po 2-3 łyżki dziennie przed posiłkiem.


NALEWKA SOSNOWA

Idealna  na ból gardła, kaszel czy osłabienie.

Składniki:
pędy sosny młodej zbierane najlepiej na przełomie kwietnia i maja
cukier
1 litr spirytusu
1 cytryna
przegotowana woda

Po zrobieniu syropu z młodych pędów sosny zostaje nam sporo cukru i i wciąż pachnące młode końcówki sosny. Zalewam je więc je 1 litrem spirytusu i odstawiam na 2-3 tygodnie w ciemne miejsce. Każdego dnia należny wstrząsać słoikiem aby cukier dobrze się rozpuścił. Po tym czasie filtruję to i odmierzam powstały płyn alby dodać taka samą ilość zimnej przegotowanej wody i sok z 1 cytryny. A następnie należy odstawić nalewkę na pół roku żeby dojrzała.


NALEWKA Z POKRZYWY

Wzmacnia i oczyszcza organizm. Bardzo pomaga w niestrawnościach oraz bardzo dobrze wpływa na cerę i włosy.

Składniki:
około 300 g korzenia pokrzywy
0,5 l wódki żytniówki 40%
Korzenie należy wykopać i umyć szczetką, pokroić drobno i napełnić nimi butelkę aż po szyjkę.  Zalać ją wódką, zamknąć szczelnie i odstawić na około 14 dni w ciemne miejsce. Co kilka dni należy wstrząsnąć butelką. Następnie przecedzić. Należy ją pić po 2 łyżki dziennie przez miesiąc. W podobny sposób można zrobić nalewkę z łodyg i liści pokrzywy, najlepiej zrobić to z majowych pokrzyw.


NALEWKA Z CZOSNKU NIEDŹWIEDZIEGO

Działa bakteriobójczo, przeciwmiażdżycowo i bardzo wzmacnia organizm, zawiera również sporo wit.C, żelaza oraz siarki. Działa jak naturalny antybiotyk.

Składniki:
2 szkl. czosnku niedżwiedziego
1 litr wódki 40-60%
Liście należy opłukać i osuszyć. Siekam je na mniejsze kawałki i przesypuję do szklanej butelki. Czosnek zalewam wódką i odstawiam na 3 tygodnie w ciepłe miejsce. Butelkę należny co jakiś czas odwrócić aby liście dobrze namokły alkoholem. Po tym czasie należy nalewkę przecedzić i pić profilaktycznie 1 kieliszek dziennie.

Na zdrowie :)


Serdecznie zapraszam do inspirującej grupy Zaradne panie domu. Tam dzielimy się ze sobą swoimi patentami jak robić, żeby się nie narobić, ale żeby wyszło dobrze :) ZAPRASZAM :)


TOP