poniedziałek, 6 maja 2019

Syrop z pędów sosny

Syrop z pędów sosny, który świetnie sprawdza się na przypadłości typu kaszel, robimy na początku maja, gdy sosna ma młode pędy. Należy je zbierać w lesie i nie wszystkie z jednego drzewa, tylko z kilku. Nie zbierajmy z drzew rosnących koło ulicy.

Syrop z pędów sosny ma działanie wykrztuśne, dzięki czemu pomaga złagodzić stany zapalne górnych, dróg oddechowych. To świetny syrop na chrypkę i kaszel. Ma również działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, moczopędne i przeciwbiegunkowe. Jak widzicie picie takiego syropu ma same zalety.

Sposób wykonania:

Na 1 kg pędów sosny dajemy 1 kg cukru (lub jego zamienników typu cukier brązowy, ksylitol). 

Większe pędy przecinamy na pół. W szklanej misce układamy niemyte pędy sosny warstwowo z cukrem, czyli warstwa pędów, warstwa cukru i ugniatamy. Następnie stawiamy miskę przykrytą ścierką albo gazą na parapecie (w ciepłym miejscu). Jeżeli jest ciepło można trzymać na balkonie i dwa razy dziennie ubijamy i tak przez 2 tygodnie.

Jeżeli robię w słoiku, zostawiam trochę miejsca, żeby móc ubijać.

Po dwóch tygodniach przelewam przez sitko sok do słoików. Taki sok należy trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Na zdjęciu syrop już po przecedzieniu, z  zeszłego roku.


W poście o domowych syropach na kaszel znajdziecie propozycje innych naturalnych specyfików.


Serdecznie zapraszam do inspirującej grupy Zaradne panie domu. Tam dzielimy się ze sobą swoimi patentami jak robić, żeby się nie narobić, ale żeby wyszło dobrze :) ZAPRASZAM :)

TOP