wtorek, 29 stycznia 2019

Jak wybielić ubrania domowym sposobem.

Białe ubrania mają to do siebie, że z czasem szarzeją, albo pojawiają się na nich żółte plamy pod pachami od potu. Co wówczas możemy zrobić? Czy takie ubranie jest już stracone? A może proste rozwiązania znajdziemy we własnym domu?


Jak wybielić ubrania domowym sposobem.

CytrynaW większości kuchni znajdziemy świetny środek do wybielania poszarzałych oraz pożółkłych ubrań. Tym środkiem jest roztwór z cytryny. W dużym garnku należy zagotować wodę z kilkoma cytrynami pokrojonymi w plastry. Garnek musi być na tyle duży, żeby pomieścił ubrania, które chcemy wybielić. Do zagotowanego roztworu należy włożyć ubrania i pozostawić je na około godzinę. Po tym zabiegu, należy uprać odzież w pralce, tak jak zwykle.

Drugi sposób, to wlanie do pojemnika na płyn do płukania 1/2 szklanki z soku z cytryny i pranie ubrań na ja najwyższą temperaturę, w jakiej można daną rzecz wyprać.

Ocet


Ocet to kolejna skuteczna rzecz, która gości w kuchni większości pań domu i świetnie przywraca biel ubraniom, ręcznikom, firankom itd. Ocet należy dodać do prania zamiast płynu do płukania w ilości jednej miarki.

Soda oczyszczona
Soda oczyszczona to specyfik, który powinien być w każdym domu. Jej niezliczone właściwości są aż nieprawdopodobne. Jedną z nich jest właściwość wybielająca tkaniny. Do tego celu należy przygotować roztwór: 4 litry wody na 1 szklankę sody oczyszczonej. Ubrania należy namoczyć w takim roztworze przez godzinę, a następnie normalnie wyprać.


AspirynaAspiryna to kolejny specyfik, który oprócz leczenia ma też inne ciekawe właściwości, między innymi usuwa plamy z potu. Do przygotowania roztworu będziemy potrzebowali 5 tabletek aspiryny (tej białej rozpuszczalnej w wodzie), które należy rozpuścić w wodzie. W tym wypadku również należy ubrania namoczyć w tym roztworze, a następnie normalnie wyprać.

BoraksBoraks należy dodawać do proszku do prania. Na porcję proszku należy dodać małą, płaską łyżeczkę tego specyfiku, który dodatkowo ma właściwości zmiękczające wodę.

Woda utleniona

Woda utleniona nie tylko dezynfekuje, ale również sprawia, że osad przez który ubrania poszarzały zostanie rozpuszczony. Ubrania należy namaczać przez godzinę w roztworze wody utlenionej i płynu do naczyń w proporcji 2:1 Następnie należy wyprać ubrania tak jak zwykle.

Amoniak

Najpierw należy uprać tkaniny tak jak normalnie to robimy, ale w samym proszku, następnie powtarzamy pranie, ale tym razem bez żadnych detergentów. Zamiast tego dodajemy 1/2 szklanki amoniaku umieszczonego w miejsce na płyn do płukania.

Specjalne chusteczki wybielające.

Są chusteczki zapobiegające koloryzację ubrań, ale są też chusteczki do wybielania tkanin. Wystarczy włożyć takie 2 chusteczki do białego prania i gotowe.


Jak widzicie sposobów jest wiele i jak najbardziej na wyciągnięcie ręki każdej zaradnej pani domu :).


TOP